Poruszająca historia oparta na faktach pod choinkę

Prezent na święta dla dziewczyny< np. kosmetyki to kwestia, która nie wprawia w popłoch i przerażenie bliskich osób, które ponad wszystko uwielbiają czytać książki. W takich wypadkach każda nieprzeczytana jeszcze książka stanowi kolejne wyzwanie i obietnicę dobrze spędzonego czasu. Jeśli dziewczyna jest fanką Bruna Schulza, książka “Narzeczona Schulza” Agaty Tuszyńskiej może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Apokryf o mistrzu surrealizmu

“Narzeczona Schulza” Agaty Tuszyńskiej to nietypowa książka, która w wielkim stopniu opiera się na faktach, ale w jakimś jest również efektem bogatej wyobraźni autorki. Nikt tak, jak Agata Tuszyńska, nie potrafi czuć przedwojennych realiów Żydów i bohemy artystycznej. Dzięki niej czytelnicy mają okazję wybrać się do Drohobycza w dwudziestoleciu międzywojennym i z bliska przyjrzeć się jednemu z największych mistrzów słowa tamtej epoki. Poznajemy jego rodzinę, a przede wszystkim relację z kobietą, która miała zostać jego żoną. Nie brakuje tutaj również informacji o jego romansie z Zofią Nałkowską czy skłonnościach seksualnych, jakie rysował w swojej “Xiędze Bałwochwalczej” i które stały się przedmiotem kontrowersyjnych pogłosek. 

Fatalne losy surrealisty

Surrealistyczna proza poetycka Schulza zachwyciła największych twórców przedwojennej Polski. Kiedy więc znalazł się w getcie żydowskim, literacka elita rozpoczęła działania, aby go stamtąd wyciągnąć. W 1942 roku Bruno Schulz udał się po chleb, kiedy na ulicy zawrzało. W panice i pośród uciekających ludzi na bruku poległ Schulz. Do dziś nie wiadomo, czy było to celowe czy zginął przypadkiem. Wiemy jednak, że jego ciało leżało na ulicy kilka dni, a dosłownie dzień później miał uciec z getta z pomocą przyjaciół. Jego fatalna historia kontrastuje z niezwykle barwnym światem, jaki kreował w swoich dziełach. Przeszedł do historii jako autor głośnych “Sklepów cynamonowych”, “Sanatorium pod klepsydrą” oraz “Republiki marzeń”. Jego opowiadania do dzisiaj budzą emocje i są inscenizowane przez teatry w całym kraju.